1,400 të evakuuar nga zjarret në Portugali

1 muaj më parë 2

Zjarri ka shkatërruar rreth 6700 hektarë tokë në Portugali. Gjithsej 19 fshatra, katër akomodime turistike dhe një vend kampingu janë evakuuar si masë paraprake, shkruan DW.

Jose Ribeiro, komandanti i autoritetit të urgjencës dhe mbrojtjes civile, tha se kushtet e motit pritej të mbeten një sfidë pasi Portugalia përballet me temperatura të larta dhe erëra të forta.

Zyrtari shtoi se kishte “shumë punë” për të bërë për të vënë nën kontroll zjarrin. “Është një situatë shqetësuese”, u shpreh ai, përcjell albinfo.ch.

Ribeiro u tha gazetarëve se kishte dy fronte aktive, me një që shkonte në zonën e Monchique, ku ka burime të shumta termale dhe hotele.

“Kushtet e motit që do të përjetojmë në ditët në vijim do të thotë se çdo dukuri [zjarri] i vogël mund të bëhet i madh,” tha Sekretarja e Shtetit për Punët e Brendshme Patricia Gaspar, shkruan DW.

Ministria e Brendshme ka përjashtuar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, me arsyetimin se puna e shërbimeve të emergjencës ka qenë efektive.

Zjarri filloi të shtunën në komunën jugperëndimore të Odemira në rajonin Alentejo. Ai është përhapur gjithashtu më në jug në rajonin e Algarve, i cili është një destinacion kryesor turistik.

Përveç jugut, zjarre të mëdha u raportuan gjithashtu në Leiria në Portugalinë qendrore dhe Cinfaes në veri.

Në veri të Portugalisë tre rrethe u vendosën në alarm të kuq pasi temperaturat pritej të rriteshin në 41 Celsius (105.8 Fahrenheit) në qytetin e Castelo Branco, përcjell albinfo.ch.

Sipas shifrave zyrtare, ka pasur më shumë se 5600 zjarre në Portugali që nga fillimi i vitit 2023.

The post 1,400 të evakuuar nga zjarret në Portugali appeared first on Albinfo.

Lexo artikullin e plotë