5 këshilla për meshkujt mbi 50 vjeç si të rrisni jetëgjatësinë përmes stërvitjes

1 muaj më parë 4

Kur jeni mbi 50 vjeç, ka disa muskuj specifikë me të cilët duhet të punoni dhe të cilat mund t’i arrini vetëm me një kombinim të stërvitjes kardio dhe forcës.

Mosha e vjetër përfundimisht do t’i bëjë kockat dhe muskujt tuaj më të dobët. Por nuk duhet të jetë kështu. Nëse jeni të vetëdijshëm se çfarë duhet bërë për të mbajtur trupin tuaj në formë edhe pas moshës 50 vjeç, nuk duhet të shqetësoheni për humbjen e densitetit të kockave, artritin ose frakturat, shkruan Health Site, transmeton Gazeta Shneta.

Ekspertët rekomandojnë që njerëzit duhet të fillojnë të punojnë me kockat dhe forcën e muskujve që në moshë të re, por stërvitja kur të jeni të moshuar thuhet se është më e rëndësishme. Do të ndihmojë në mbajtjen e të gjitha llojeve të problemeve të lidhura me moshën. Sa më në formë të jeni në pleqëri, aq më gjatë do të jetoni.

Sipas studiuesve të kryer nga Instituti Kombëtar i SHBA për Plakjen, burrat mbi moshën 50 vjeç duhet të kombinojnë stërvitjen e forcës dhe kardio për të rritur lëvizshmërinë dhe për të rritur jetëgjatësinë e tyre.

Praktikoni Deadlifts

Deadlifts janë një ushtrim i vështirë dhe vetëm një person që stërvitet rregullisht mund ta bëjë atë. Edhe nëse jeni fillestar, ngrihuni gradualisht dhe më pas provoni të praktikoni ngritjet e vdekjes. Ky ushtrim synon këmbët, shpinën dhe muskujt e qendrës. Për meshkujt mbi moshën 50 vjeç, ata janë të prirur të përjetojnë lëndime të diskut në shtyllën kurrizore dhe ky ushtrim mund të ndihmojë në parandalimin e tij.

Praktikoni Squats

Objektivi kryesor i squats është pjesa e poshtme e trupit. Për të qenë specifik, ai synon muskujt e kërdhokullës, kuadratet, glutes dhe bërthamën. Është thelbësore që meshkujt mbi 50 vjeç të kujdesen më shumë për pjesën e poshtme të trupit. Sipas hulumtimeve, meshkujt priren të kenë më pak forcë të poshtme të trupit dhe më shumë forcë në pjesën e sipërme të trupit. Prandaj, fokusi duhet të jetë në pjesën e sipërme dhe të poshtme të trupit.

Biçikleta

Makina e biçikletave me tifoz është një pajisje e shkëlqyer për stërvitjen kardio dhe rezistente. Mund t’ju ndihmojë të ndërtoni forcën e poshtme të trupit dhe muskujt e këmbëve dhe mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj kardiovaskular.

Praktikoni tërheqje dhe shtytje

Shtytjet dhe tërheqjet fokusohen në forcën e parakrahut dhe forcën e bërthamës./Gazeta Shneta/

 

 

The post 5 këshilla për meshkujt mbi 50 vjeç si të rrisni jetëgjatësinë përmes stërvitjes appeared first on Gazeta Shneta.

Lexo artikullin e plotë