A mundet një regjim ushqimor i shëndetshëm të rrisë fertilitetin mashkullor?

1 muaj më parë 4

Burrat duhet të konsumojnë ushqime të veçanta që mund të përmirësojnë prodhimin e spermës dhe të shmangin të tjerat që mund të dëmtojnë fertilitetin, përveç një stili jetese të shëndetshëm. 

Në kërkim të krijimit të jetës, infertiliteti mashkullor është një çështje gjithnjë e më e përhapur që kërkon vëmendje dhe zgjidhje proaktive. Ndërsa kërkimi mbi faktorët e shumtë që kontribuojnë në infertilitetin mashkullor është ende duke vazhduar, rëndësia e një plani të ekuilibruar ushqimor nuk mund të nënvlerësohet, shkruan Health Site, transmeton Gazeta Shneta.

Është bërë e qartë se ushqimi që hamë ka një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë të përgjithshëm, duke përfshirë aftësinë tonë për t’u riprodhuar. Prandaj, ndjekja e një diete të shëndetshme mund të rrisë fertilitetin mashkullor dhe të hapë derën për një të ardhme më të mirë.

Papërshtatshmëritë ushqyese, stresi oksidativ, çekuilibrat hormonalë dhe cilësia e përgjithshme e spermës janë të gjitha të ndërthurura në marrëdhënien midis ushqimit dhe fertilitetit mashkullor. Ushqyesit thelbësorë, antioksidantët dhe fitokimikatet sigurohen nga një dietë e ekuilibruar e pasur me fruta, perime, drithëra, proteina pa yndyrë dhe yndyrna të shëndetshme, të cilat mbështesin shëndetin riprodhues. Këto ushqime mund të nxisin prodhimin ideal të spermës, lëvizshmërinë dhe morfologjinë kur përfshihen në dietën e një personi.

Çfarë diete duhet të ndiqni për të rritur fertilitetin tuaj?

Një bollëk frutash dhe perimesh të gjalla është parimi i parë i një diete për rritjen e fertilitetit. Këto centrale organike luftojnë stresin oksidativ duke qenë të pasura me beta-karotinë, vitamina C dhe E dhe antioksidantë të tjerë, të cilët pakësojnë dëmin që i bëhet ADN-së së spermës. Për më tepër, përfshirja e ushqimeve të pasura me antioksidantë si manaferrat, frutat agrume, spinaqi dhe brokoli përmirëson funksionin e shëndetshëm të spermës dhe mbron nga zhvillimi jo i duhur i spermës.

Karbohidratet komplekse, fibrat dhe vitaminat jetike B mund të gjenden të gjitha në drithërat si orizi kaf, quinoa dhe tërshëra. Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në kontrollin e hormoneve, duke ndihmuar në mbajtjen nën kontroll të niveleve të shëndetshme të testosteronit. Përveç ndihmës në menaxhimin e sheqerit në gjak, drithërat e plota mund të përmirësojnë fertilitetin sepse konsumimi i tepërt i sheqerit mund të prishë ekuilibrin hormonal.

Ushqimi që duhet të hani

Burimet e dobëta të proteinave, të tilla si peshku, pula, fasulet dhe arrat, ofrojnë një bazë të shkëlqyer për fertilitetin mashkullor. Këto ushqime ofrojnë aminoacide vitale, të cilat shërbejnë si blloqe ndërtuese për krijimin e spermës. Acidet yndyrore omega-3, të cilat janë të pranishme në ushqimet e detit si salmoni dhe sardelet, janë gjithashtu të dobishme për lëvizshmërinë dhe integritetin strukturor të membranës së spermës.

Edhe pse shpesh keqkuptohen, yndyrnat e shëndetshme janë thelbësore për shëndetin riprodhues të mashkullit . Konsumimi i yndyrnave të pangopura dhe të poliunsaturuara, të tilla si ato që gjenden në avokado, vaj ulliri dhe bajame, mund të përmirësojë ekuilibrin e hormoneve dhe cilësinë e spermës. Këto yndyrna ndihmojnë gjithashtu në përthithjen e vitaminave të tretshme në yndyrë, duke rritur efektivitetin e përgjithshëm të një diete të krijuar për të nxitur fertilitetin.

Dietë për rritjen e fertilitetit

Është e rëndësishme të mbani mend se një dietë për rritjen e fertilitetit nuk është një rregullim magjik, por një element i domosdoshëm i një stili jetese të shëndetshëm. një strategji gjithëpërfshirëse për trajtimin e infertilitetit mashkullor. Për kujdesin gjithëpërfshirës të fertilitetit, duhet të merren parasysh faktorë shtesë të stilit të jetesës, duke përfshirë ushtrimin e vazhdueshëm, menaxhimin e stresit dhe abstenimin nga substanca të rrezikshme si duhani dhe alkooli i tepërt. Burimi i vitaminës E – bajamet, arrat dhe përdorimi i fikut”

Për më tepër, përfshirja e drithërave të plota, proteinave pa yndyrë dhe perimeve me ngjyrë jeshile të errët në dietën e dikujt mund të kontribuojë në fertilitetin mashkullor. Drithërat integrale, të pasura me fibra dhe vitamina B, së bashku me proteinat e ligët, thelbësore për indet e muskujve dhe zinkun, ofrojnë lëndë ushqyese të vlefshme. Perimet me ngjyrë jeshile të errët, si spinaqi, lakra jeshile dhe brokoli, janë të mbushura me vitamina, minerale, antioksidantë dhe folate, të cilat ndihmojnë në tretje, reduktojnë inflamacionin, përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm dhe sigurojnë lëndë ushqyese thelbësore për fertilitetin mashkullor.

Disa ushqime specifike janë treguar gjithashtu të dobishme për fertilitetin mashkullor. Agrumet, për shembull, ofrojnë vitaminë C, një antioksidant që mbron spermën nga dëmtimi. Domatet përmbajnë likopen, i njohur për përmirësimin e cilësisë dhe sasisë së spermës. Spinaqi është një burim i mirë i folatit, jetik për ndarjen e qelizave dhe prodhimin e ADN-së.Fenugreek (methi) është një barishte që ka treguar efekte premtuese në përmirësimin e lëvizshmërisë së spermës. Arrat janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat përmirësojnë shëndetin e spermës. Vezët ofrojnë proteina dhe lëndë ushqyese të tjera jetike të nevojshme për prodhimin e spermës. Bananet e pasura me kalium dhe avokadot e shëndetshme që përmbajnë yndyrë janë gjithashtu të dobishme. Peshqit me vaj, si salmoni, toni dhe skumbri, janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3, ndërsa karotat ofrojnë beta-karoten, të konvertuar në vitaminë A, e cila është e rëndësishme për prodhimin e spermës./Gazeta Shneta/

 

 

 

 

 

 

The post  A mundet një regjim ushqimor i shëndetshëm të rrisë fertilitetin mashkullor? appeared first on Gazeta Shneta.

Lexo artikullin e plotë