Francë: Gjenden 9 trupat e pajetë pas zjarrit në një shtëpi, të zhdukur edhe dy të tjerë

1 muaj më parë 1

Nëntë trupa janë gjetur dhe dy persona të tjerë dyshohet se kanë vdekur pas një zjarri në një shtëpi pushimi që pret persona me aftësi të kufizuara në të mësuar në Francë.

Gati 80 zjarrfikës u dërguan në flakët në La Forge pasi shërbimet e urgjencës u alarmuan në orën 06:30 të mëngjesit.

Personat e zhdukur konsiderohen “të vdekur potencialisht”, sipas një zyrtari lokal.

Zjarri tashmë është shuar, por ende nuk dihen shkaqet e tij.

Shtatëmbëdhjetë persona janë evakuuar nga ndërtesa, ndërsa të paktën një person është dërguar në spital.

Një kërkim për trupat e dy personave të mbetur të zhdukur është duke u zhvilluar, u tha gazetarëve kreu i operacionit të shpëtimit.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha më herët se kishte të ngjarë të kishte disa viktima nga zjarri.

Zjarri shpërtheu pranë Wintzenheim, afër kufirit gjerman dhe rreth 70 km (50 milje) në jug të qytetit të Strasburgut.

Në një përditësim në mesditë me orën lokale, qeveria lokale për rajonin Haut-Rhin tha se vilë po përdorej nga dy grupe të rriturish nga dy bamirësi të veçanta që ndihmojnë njerëzit me aftësi të kufizuara.

Në një deklaratë të mëparshme, ajo tha se një grup ishte nga Nancy, gjithashtu në Francën lindore.

Katër makina zjarrfikëse dhe 76 zjarrfikës u dërguan për të shuar flakët. Ai u vu shpejt nën kontroll, pavarësisht fuqisë së zjarrit, shtohet në deklaratë.

Kreu i prefekturës Bas-Rhin tha se të 11 personat e raportuar fillimisht të zhdukur në zjarr tani konsideroheshin “të vdekur potencialisht”, raporton AFP.

Christophe Marot tha se ata në katin e parë mundën të largoheshin shpejt nga ndërtesa, por njerëzit në katin e sipërm nuk mundën.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se mendimet e tij ishin me viktimat dhe familjet e tyre dhe falënderoi shërbimet e urgjencës për reagimin ndaj “tragjedisë”.

Kryeministrja franceze Élisabeth Borne dhe ministrja e Familjeve Aurore Bergé janë rrugës për në Wintzenheim.

Fotografitë e publikuara në mediat lokale tregojnë vilën pjesërisht prej druri në La Forge pothuajse tërësisht të djegur herët në mëngjes të së mërkurës.

Ndërtesa është një hambar i vjetër i kthyer në një shtëpi pushimi trekatëshe. Zjarrfikësit thanë se dy të tretat e tij ishin në flakë përpara se të arrinin ta vendosnin nën kontroll.

/GazetaSinjali/

The post Francë: Gjenden 9 trupat e pajetë pas zjarrit në një shtëpi, të zhdukur edhe dy të tjerë appeared first on Sinjali.

Lexo artikullin e plotë