Italia në luftë me turizmin masiv

1 muaj më parë 3

Prej vitesh, qyteti i Venecias në Itali ka luftuar me aspektet negative të turizmit masiv dhe si rezultat, janë vënë në fuqi rregullat strikte për pushuesit dhe po zbatohen këtë verë.

Tashmë është e ndaluar të ecësh lakuriq nëpër qytet ose të hidhesh në kanale për të notuar. Turistët duhet gjithashtu të shikojnë më mirë se ku ulen, ulja dhe shtrirja është e ndaluar në trotuare dhe ura dhe në anët e shatërvanëve dhe shkallëve, shkruan DW.

Kushdo që nuk respekton këto rregulla do të gjobitet.

Drejtuesit e qytetit synojnë gjithashtu të kufizojë numrin e njerëzve që hyjnë në Venecia.

Në vitin 2019, Venecia numëronte 5.5 milionë vizitorë, që është 100 herë më e madhe se popullsia e qytetit. Vendosja e tarifës së hyrjes për udhëtarët që nuk qëndrojnë natën, e paralajmëruar disa vite më parë nga këshilli i qytetit të Venecias, ende nuk është vendosur. Tani është shtyrë deri në vitin 2024, përcjell albinfo.ch.

Tarifa e hyrjes më pas do të testohet në bazë prove gjatë 20 ditëve kur turmat në qytet janë veçanërisht të rënda, sipas një zëdhënësi të qeverisë së qytetit.

“Megjithatë, çështja është shumë komplekse. Qyteti i Venecias është i pari në Itali që zbaton këtë masë. Ne duam të jemi të sigurt që gjithçka është bërë siç duhet. Nuk ka asnjë model për të ndjekur”, theksoi ai, shkruan DW.

Përpos Venecias, këtë verë edhe në komunën Baunei në Sardenjë ka kufizime.

Aksesi në disa nga plazhet më të kërkuara po rregullohet rreptësisht, raporton gazeta Il Messaggero. Në plazhe të tilla ka një numër të kufizuar vendesh në ditë, të cilat duhet të rezervohen dhe paguhen paraprakisht, përcjell albinfo.ch.

Italia po përjeton një numër të paprecedentë pushuesish këtë verë. Sipas institutit të kërkimit të tregut Demoskopika, vendi do të vendosë një rekord të ri turistik këtë vit.

Numri i vizitorëve pritet të arrijë në 68 milionë njerëz, gati tre milionë më shumë se përpara pandemisë në 2019. Nxitimi po shkakton probleme në shumë vende, përfshirë në ishujt më të vegjël të vendit, ku trafiku i makinave me qira bllokon rrugët në muajt e verës, shkruan DW.

Si rezultat, tani turistëve u ndalohet të sjellin automjetet e tyre në ishujt Lampedusa dhe Linosa, të vendosura midis Siçilisë dhe Afrikës së Veriut. E njëjta gjë vlen edhe për ishullin Procida në Gjirin e Napolit.

Çdo vit, 600,000 turistë vijnë në ishullin prej 4 kilometrash katrorë (1.5 milje katrorë) dhe ata kryesisht duan të ecin gjithsesi. Makinat dhe motoçikletat shkaktojnë vetëm kaos të panevojshëm.

Po ashtu, qasja në liqenin Pragser Wildsee në parkun natyror Fanes-Sennes-Prags në provincën veriore italiane të Tirolit Jugor po kontrollohet gjithashtu. Mund të shkoni atje vetëm nëse rezervoni një biletë në internet paraprakisht, përdorni transportin publik, udhëtoni me biçikletë ose ecni.

Kjo synon të kufizojë numrin në rritje të vazhdueshme të vizitorëve. Përveç kësaj, Tiroli i Jugut ka vendosur gjithashtu një kufi në numrin e shtretërve në akomodimet turistike, përcjell albinfo.ch.

Në qytetin bregdetar Portofino në rivierën italiane, jo shumë larg Genovas, kryebashkiaku i qytetit ka marrë masa për të luftuar mbiturizmin.

Për të parandaluar shpërthimin e kaosit të plotë në qytetin piktoresk, një rregullore e re në fuqi këtë verë i lejon oficerët e policisë të gjobisin turistët deri në 275 euro (303 dollarë) për “zvarritje” për të bërë selfie në disa zona të famshme në Instagram, të cilat tani janë të shënuara si zona të kuqe ose zona “pa pritje”, shkruan DW.

The post Italia në luftë me turizmin masiv appeared first on Albinfo.

Lexo artikullin e plotë