Lotari amerikan fiton xhekpot prej 1.58 miliardë dollarësh Mega Millions

1 muaj më parë 1

Një biletë fituese në Florida ka përputhur çdo numër për të fituar një xhekpot të lotarisë Mega Millions prej 1.58 miliardë dollarësh (1.18 miliardë paund), e treta më e madhe në historinë e SHBA.

Bileta fituese u shit në një supermarket në Neptune Beach në Florida veriore pranë Jacksonville.

Shorti me fat pason 31 vizatime radhazi që nga bileta e fundit fituese e Mega Millions e fituar në Nju Jork më 18 prill.

Shanset për të fituar xhekpotin vlerësohen të jenë një në 300 milionë.

Numrat fitues ishin 13, 19, 20, 32, 33 dhe një “mega top” ari 14.

Identiteti i fituesit nuk është bërë ende i ditur. Ligji i Floridës urdhëron që fituesit që fitojnë 250,000 dollarë ose më shumë, të përjashtohen nga zbulimi publik për 90 ditë nga data në të cilën pretendohet çmimi.

Por Lotaria e Floridës duhet të zbulojë emrin e tyre, qytetin e vendbanimit dhe shumën e fituar për çdo palë të tretë që kërkon informacionin.

Adresat e rrugëve dhe numrat e telefonit mbahen konfidenciale.

Pagesa e plotë prej 1.58 miliardë dollarësh është në dispozicion për fituesit që zgjedhin një pension vjetor, që do të thotë se paratë shpërndahen gjatë rrjedhës së 30 viteve.

Fituesit që kërkojnë fitimet e tyre në një shumë të vetme do të marrin rreth 783 milion dollarë. Paratë i nënshtrohen taksave federale dhe taksave shtetërore në shumë pjesë të SHBA.

Çmimi është ndër më të mëdhenjtë e parë në historinë e SHBA.

Në nëntor, një biletë fituese e Powerball-it e shitur në qytetin e Altadenës pranë Los Anxhelosit i dha një banori vendas një çmim rekord prej 2.04 miliardë dollarësh.

Një tjetër çmim prej 1.586 miliardë dollarësh u nda midis tre fituesve në Kaliforni, Florida dhe Tenesi në janar 2016.

Biletat e Mega Millions – të cilat shiten për 2 dollarë – janë të disponueshme në 45 shtete të SHBA, Uashington DC dhe Ishujt e Virgjër të SHBA.

/GazetaSinjali/

The post Lotari amerikan fiton xhekpot prej 1.58 miliardë dollarësh Mega Millions appeared first on Sinjali.

Lexo artikullin e plotë