Merkel i kushton Gjermanisë 55 mijë euro vetëm për flokët dhe grimin pas largimit nga detyra

1 muaj më parë 4

Gjermania ka shpenzuar 55 mijë euro për flokët dhe grimin e ish kancelares Merkel që kur ajo la postin. Qeveria gjermane ka shpenzuar pothuajse 55 mijë euro për flokët dhe grimin e ish-kancelares gjermane Angela Merkel që kur ajo la postin në vitin 2021.

Pavarësisht largimit nga posti kryesor i Gjermanisë pothuajse dy vjet më parë, Merkel ende po i faturon qeverisë federale disa shpenzime, sipas dokumenteve të marra nga Tagesspiegel nëpërmjet një kërkese për Qasje në Dokumente Publike, përcjell Gazeta Online Reporteri.net.

Merkel, sipas një raporti të mëparshëm të Tagesspiegel, nuk e mbajti ish-makijazhistin e saj që e kishte për një kohë të gjatë, por tani mbështetet në një stilist të ri të vetëpunësuar të flokëve dhe grimit, i cili gjithashtu punon si stilist, me qendër në Berlin. Qeveria paguan flokët dhe grimin e Merkelit si për angazhimet publike ashtu edhe për ato private. Deri më tani ajo ka grumbulluar fatura në vlerë 17 mijë e 200 euro për vitin 2023, përveç një faturave prej 37 mijë e 780 euro të vitit 2022.

“Supozimi i kostove është i lidhur me kryerjen e detyrave zyrtare të vazhdueshme – pavarësisht nëse ato janë publike apo jo publike”, tha kancelaria gjermane për Tagesspiegel.

Rritja e kostove të shërbimeve të flokëve dhe kozmetikës së zyrtarëve ka ngjallur disa kritika në të kaluarën, me Presidentin e Shoqatës së Tatimpaguesve, Reiner Holznagel, duke thënë se kostot duhet “të reduktohen në minimum dhe, në rast dyshimi, të paguhen privatisht”.

Kancelari aktual gjerman Olaf Scholz gjithashtu nuk kursen shpenzimet për daljet e tij publike, raportoi Tagesspiegel. Deri më tani për këtë vit, përfaqësuesit e kancelarisë kanë shpenzuar 21 mijë e 808 euro për shpenzimet e flokëve dhe grimit, ndërsa shifra kishte arritur në 39 mijë e 910 euro në 2022.

Numrat nga një hetim parlamentar në fillim të këtij viti kishin treguar se shpenzimet për fotografë, parukierë dhe artistë grimi u rritën në rreth 1.5 milionë euro në vitin e parë të qeverisë së Scholz në 2022. Kjo ishte gati 80 për qind më shumë se në 2021, vitin e fundit të qeverisë së Merkelit.

Javën e kaluar, lideri shtetëror i Bavarisë Markus Söder u bë hit në titujt e mediave kur u raportua se zyra e tij kishte shpenzuar rreth 180 mijë euro për fotografët e pavarur vetëm në vitin 2022. Kjo ishte përveç 36 mijë eurove në vit për një fotograf që ishte i angazhuar me punë të përhershme.

Kancelaria e shtetit tha se punëson fotografë “në bazë të rastit me një tarifë të rënë dakord për orë ose punë ditore … Imazhet ishin për qëllime të shtypit dhe marrëdhënieve me publikun dhe për dokumentacion”. /Reporteri.net

<p>The post Merkel i kushton Gjermanisë 55 mijë euro vetëm për flokët dhe grimin pas largimit nga detyra first appeared on Gazeta Online Reporteri.net.</p>

Lexo artikullin e plotë