MIT: Pajisje e re teknologjike zbulon kancerin e hershëm të gjirit

1 muaj më parë 7

Studiuesit e Institutit të Teknologjisë në Masaçusets (MIT) kanë zhvilluar një pajisje ultratinguj të veshur me sytjena që mund të prodhojë imazhe të krahasueshme me ultratingujt që zhvillohen në objektet e imazhit mjekësor.

Pajisja diagnostikuese ngjitet në një sytjena dhe mund të monitorojë indin e gjirit midis mamografive rutinë te njerëzit me rrezik të lartë të kancerit të gjirit, shkruan Health News përcjell Gazeta Shneta.

Profesoresha e asociuar e MIT, Canan Dagdeviren e projektoi pajisjen pasi tezja e saj 49-vjeçare u diagnostikua me kancer gjiri në fazën e vonshme dhe vdiq gjashtë muaj më vonë – pavarësisht se iu nënshtrua ekzaminimeve të rregullta. Dagdeviren skicoi një dizajn të përafërt të pajisjes së re pranë shtratit të tezes së saj.

Qëllimi i saj ishte të krijonte një mjet kontrolli për të zbuluar kancerin interval ose në fazë të hershme që zhvillohet midis mamografive të rregullta. Rreth 20 deri në 30% e kancereve të gjirit janë të tipit interval dhe ato priren të jenë më agresive.

Pajisja, e përshkruar në një artikull kërkimor të botuar në “Science Advances”, përdor një skaner të miniaturës me ultratinguj brenda një gjurmuesi të vogël që një person mund ta lëvizë në gjashtë pozicione të ndryshme mbi gji.

Një rrjetë e printuar 3D në përputhje me gjoksin mban mini ultratingullin, i cili mund të ngjitet në pjesën e jashtme të një sytjena duke përdorur magnet.

Kur studiuesit e MIT testuan ultratingullin e ri te një individ me rrezik të lartë të kancerit të gjirit, ata zbuluan se ai mund të merrte imazhe me një rezolucion të ngjashëm me ultratingujt tipikë në një thellësi të indeve prej tetë centimetrash. Mes tjerash, zbuloi gjithashtu kiste me diametër deri në 0.3 centimetra.

Pajisja e re e shqyrtimit të sytjenave është e ripërdorshme, gjë që mund ta bëjë atë të dobishëm si një mjet për kontrollin e kancerit të gjirit në shtëpi për njerëzit me rrezik të lartë të zhvillimit të tumoreve të gjirit. Përveç kësaj, mund të jetë e dobishme për gratë me akses të kufizuar në mamografi.

Aktualisht, studiuesit duhet të lidhin skanerin me një makinë ultratinguj të qendrës së imazhit.

Ata gjithashtu planifikojnë të inkorporojnë inteligjencën artificiale për të analizuar imazhet me kalimin e kohës dhe për të përshtatur pajisjen për të skanuar zona të tjera të trupit.

“Kjo teknologji mban premtimin për të thyer barrierat e shumta për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit duke ofruar një diagnostikim më të besueshëm, më të rehatshëm dhe më pak frikësues”. /Gazeta Shneta/

The post MIT: Pajisje e re teknologjike zbulon kancerin e hershëm të gjirit appeared first on Gazeta Shneta.

Lexo artikullin e plotë