Piu rreth dy litra ujë për 20 minuta, vdes 35-vjeçarja

1 muaj më parë 7

Një grua e re ka ndërruar jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga ajo që doktorët thonë se është konsumi i tepërt i ujit.

35-vjeçarja Ashley Summers ishte me bashkëshortin dhe dy fëmijët e saj në 4 korrik pranë një liqeni në Indiana. Ajo kishte një kohë të gjatë pa konsumuar ujë dhe ndihej e dehidratuar, shkruan NYC Post, transmeton Gazeta Shneta.

Sipas dëshmisë ajo konsumoi 1.8 litra ujë përgjatë një kohe rreth 20 minutash për të shuar etjen. Kur u kthye në shtëpi ajo humbi vetëdijen.

Bashkëshorti i Ashley Summers, Cody, nxitoi kur ajo papritmas ra mbrapa, Cody i dha CPR-në dhe e shtyu të shkonte pak, por në kohën kur ata arritën në spital dhe bënë analizat dhe gjithçka, ata duhej ta vendosnin atë në ventilator. Deri në atë kohë, truri i saj ishte fryrë mjaftueshëm saqë kishte mbyllur të gjithë qarkullimin në trurin e saj dhe ajo kishte vdekur në tru.

Toksiciteti i ujit ndodh kur konsumohet shumë ujë në një kohë të shkurtër, ose nëse veshkat  mbajnë shumë ujë  për shkak të kushteve themelore shëndetësore.

Simptomat e toksicitetit të ujit – të njohura gjithashtu si helmim me ujë ose dehje me ujë – përfshijnë keqardhje të përgjithshme, si dhe ngërçe të muskujve, dhimbje, të përziera dhe dhimbje koke.

Gjendja gjithashtu mund të çojë në kripë të pamjaftueshme në gjak, duke shkaktuar një anomali të elektrolitit të quajtur hiponatremia në raste ekstreme.

Ulja e niveleve të natriumit rezulton në lëvizjen e lëngjeve të jashtme të qelizave në qeliza dhe shkakton ënjtje. Në qelizat e trurit, kjo mund të jetë fatale.

Cilat janë simptomat?

Toksiciteti i ujit mund të shkaktojë dhimbje koke, të vjella, shikim të dyfishtë, presion të lartë të gjakut ose vështirësi në frymëmarrje.

Në raste ekstreme, mund të ndodhë mosfunksionimi i nervit qendror, krizat, dëmtimi i trurit, koma ose vdekja, që do të thotë se kujdesi i menjëhershëm mjekësor është jetik për të  parandaluar ënjtjen fatale të trurit./Gazeta Shneta/

 

 

 

The post Piu rreth dy litra ujë për 20 minuta, vdes 35-vjeçarja appeared first on Gazeta Shneta.

Lexo artikullin e plotë