Pneumonia: Simptomat, shkaqet  dhe trajtimi

1 muaj më parë 11

Pneumonia është inflamacion i njërës ose të dy mushkërive që shoqërohet me një infeksion. Kolliteni gëlbazë apo qelb, ethe, të dridhura dhe vështirësi në frymëmarrje? Këto mund të jenë simptoma të pneumonisë, një inflamacion i njërës ose të dy mushkërive.

Një shumëllojshmëri organizmash, duke përfshirë bakteret, viruset dhe kërpudhat, mund të shkaktojnë këtë gjendje, e cila mund të ndryshojë në ashpërsi nga rasti në rast. Zakonisht është më serioz për foshnjat dhe fëmijët e vegjël, njerëzit mbi moshën 65 vjeç dhe njerëzit me sëmundje shoqëruese dhe imunitet të reduktuar, shkruan Emergency Live, transmeton Gazeta Shneta.

Simptomat e pneumonisë

Shenjat dhe simptomat e pneumonisë variojnë nga të lehta në të rënda, në varësi të faktorëve që shkaktojnë infeksionin, moshës dhe shëndetit të përgjithshëm të pacientit:

 • dhimbje gjoksi gjatë frymëmarrjes ose kollitjes;
 • konfuzion dhe/ose qartësi e dobët mendore;
 • kollë, shpesh me vaj me prani të gëlbazës;
 • vështirësi në frymëmarrje;
 • temperaturë të lartë (veçanërisht te të rriturit mbi 65 vjeç dhe personat me sistem të dobët imunitar);
 • djersitje dhe dridhje;
 • nauze, të vjella ose diarre;
 • gulçim.

Foshnjat dhe fëmijët mund të vjellin, të kenë ethe dhe kollë, të duken të shqetësuar ose të lodhur dhe pa energji, apo edhe të kenë vështirësi në frymëmarrje dhe të hanë: simptoma që jo gjithmonë sugjerojnë menjëherë pneumoni.

Shkaqet e pneumonisë

Shumë mikroorganizma mund të shkaktojnë pneumoni. Më shpesh, fajtorët janë bakteret dhe viruset e pranishme në ajrin e frymëmarrjes. Sistemi imunitar zakonisht i parandalon këto mikrobe që të infektojnë mushkëritë, por ndonjëherë mund të ndodhë që mbrojtja të mos funksionojë siç duhet dhe “armiqtë” të marrin përsipër.

Sëmundja klasifikohet sipas llojeve të mikrobeve që e shkaktojnë dhe ku është prekur.

 • Pneumonia e fituar nga komuniteti
 • Pneumonia e fituar nga komuniteti është lloji më i zakonshëm i pneumonisë.
 • Ndodh jashtë spitaleve ose mjediseve të tjera të kujdesit shëndetësor.

Mund të shkaktohet nga:

 • Streptococcus pneumoniae, një bakter që është shumë shpesh shkaku i pneumonisë. Mund të prekë një pjesë të mushkërive, një gjendje e quajtur pneumoni lobar;
 • organizma të ngjashëm me bakteret, si Mycoplasma pneumoniae. Zakonisht shkakton simptoma më të buta se ato të llojeve të tjera të pneumonisë;
 • kërpudhat, të cilat e shkaktojnë sëmundjen kryesisht te personat që kanë thithur sasi të mëdha të tyre dhe te personat me probleme shëndetësore kronike ose sistem imunitar të dobësuar;
 • viruset, përfshirë atë përgjegjës për COVID-19. Disa nga viruset që shkaktojnë ftohjen dhe gripin mund të shkaktojnë pneumoni. Viruset janë shkaktari më i zakonshëm i pneumonisë tek fëmijët nën moshën 5 vjeç. Pneumonia virale është zakonisht e lehtë, por në disa raste mund të bëhet shumë serioze.

Pneumonia e qëndrimit në spital

Disa njerëz marrin pneumoni gjatë një qëndrimi në spital me një sëmundje tjetër. Pneumonia e fituar nga spitali mund të jetë serioze sepse bakteret që e shkaktojnë mund të jenë më rezistente ndaj antibiotikëve dhe sepse njerëzit që e marrin atë janë tashmë të sëmurë. Pacientët që përdorin aparate frymëmarrjeje (ventilatorë), të përdorur shpesh në njësitë e kujdesit intensiv, janë në rrezik të shtuar për t’u prekur nga ky lloj pneumonie.

Pneumonia e fituar nga kujdesi shëndetësor

Është një infeksion bakterial që shfaqet te njerëzit që jetojnë në ambiente të kujdesit afatgjatë ose që marrin kujdes në klinika ambulatore, duke përfshirë qendrat e dializës së veshkave. Ashtu si pneumonia e fituar nga spitali, pneumonia e fituar nga kujdesi shëndetësor mund të shkaktohet nga bakteret që janë më rezistente ndaj antibiotikëve dhe për këtë arsye më agresive.

Pneumonia aspirative

Forma e aspirimit ndodh kur ushqimi, pijet, të vjellat ose pështyma thithen në mushkëri. Aspirimi ka më shumë gjasa nëse diçka shqetëson refleksin normal të kollës, të tilla si një dëmtim i trurit ose problem i gëlltitjes, ose përdorimi i tepërt i alkoolit ose drogës.

Pneumonia, faktorët e rrezikut

Pneumonia mund të prekë këdo, por dy grupmoshat më të rrezikuara janë: fëmijët dy vjeç e lart dhe njerëzit 65 vjeç e lart.

 • Faktorë të tjerë rreziku përfshijnë:
 • Duke u shtruar në spital.
 • Sëmundja kronike kardiorespiratore: Ju keni më shumë gjasa të merrni pneumoni nëse keni astmë, sëmundje pulmonare obstruktive kronike (COPD) ose sëmundje të zemrës;
 • sistem imunitar i dobësuar ose i shtypur, për shembull nga HIV/AIDS, një transplant organesh ose trajtim afatgjatë me kimioterapi/steroide.

Trajtimet për pneumoni

Trajtimi i pneumonisë konsiston në shërimin e infeksionit dhe parandalimin e komplikimeve. Megjithëse shumica e simptomave zhduken brenda disa ditësh ose javësh, ndjenja e lodhjes mund të vazhdojë për një muaj ose më shumë. Trajtimet specifike varen nga lloji dhe ashpërsia e pneumonisë, mosha juaj dhe shëndeti juaj i përgjithshëm.

Barnat që përdoren për trajtimin e pneumonisë bakteriale janë shpesh:

Antibiotikët (në rastin e pneumonisë virale nuk do të ishte e nevojshme përdorimi i tyre nëse nuk ndodh një superinfeksion bakterial). Mund të duhet pak kohë për të identifikuar llojin e baktereve që shkaktojnë pneumoni dhe për të zgjedhur antibiotikun më të mirë për ta trajtuar atë. Nëse simptomat tuaja nuk përmirësohen, mjeku juaj mund të rekomandojë një antibiotik tjetër;

ilaçe kundër kollës, të cilat ndihmojnë në qetësimin e kollës në mënyrë që pacienti të mund të pushojë. Për shkak se kolla ndihmon në lirimin dhe lëvizjen e lëngjeve nga mushkëritë, është mirë që të mos e eliminoni plotësisht. Këshillohet që të mos përdoren doza shumë të larta;

Zvogëluesit e temperaturës / qetësues kundër dhimbjeve, që duhet të merren sipas nevojës. Këto përfshijnë barna të tilla si aspirina, ibuprofeni dhe acetaminofeni.

Është gjithashtu e dobishme të pushoni sa më shumë që të jetë e mundur dhe të pini shumë ujë për të qëndruar të hidratuar./Gazeta Shneta/

 

 

The post Pneumonia: Simptomat, shkaqet  dhe trajtimi appeared first on Gazeta Shneta.

Lexo artikullin e plotë