Rubla ruse ra në nivelin më të ulët kundrejt euros që nga marsi i vitit 2022 

1 muaj më parë 5

Rubla ruse ra sot në nivelin më të ulët ndaj euros që nga marsi i vitit 2022. Sipas të dhënave nga Bursa e Moskës, sot, për herë të parë që nga 25 marsi i vitit të kaluar, euro në një moment kishte vlerë më shumë se 107 rubla, raporton Kommersant.

Në orën 9:38 të mëngjesit, euro u rrit me 0.37 për qind në 106.8 rubla, ashtu si dollari – me 0.14 për qind në 97.2 rubla, dhe juani kinez – me 0.34 për qind në 13.4 rubla.

Dy ditë më parë, dollari amerikan u rrit mbi 97 rubla për herë të parë që nga marsi i vitit të kaluar.

Në atë kohë, ekspertët ekonomikë theksuan se kjo dinamikë ishte pasojë e furnizimit të pamjaftueshëm të valutës në Rusi në kushtet e reduktimit të eksporteve si dhe kërkesa të larta sezonale për valuta të huaja.

 

LEXONI  GJITHASHTU:

The post Rubla ruse ra në nivelin më të ulët kundrejt euros që nga marsi i vitit 2022  appeared first on Euronews Albania.

Lexo artikullin e plotë