Shmangia e sheqernave të shtuara mund të jetë çelësi për parandalimin e gurëve në veshkar

1 muaj më parë 5

Hulumtimet e reja zbuluan se ngrënia e një diete të lartë me sheqer të shtuar mund ta bëjë një person më të ndjeshëm ndaj gurëve në veshka.

Ekspertët rekomandojnë mbajtjen e një peshe të shëndetshme, stërvitjen e rregullt dhe shmangien e sheqerit të shtuar dhe ushqimeve të përpunuara për të mbajtur një rrezik më të ulët të zhvillimit të gurëve në veshka, shkruan Health, transmeton Gazeta Shneta.

Ngrënia e një diete me shumë sheqerna të shtuara mund ta bëjë një person më të ndjeshëm ndaj gurëve në veshka , sipas një studimi të ri.  Studimi, i publikuar të premten në Frontiers in Nutrition , sugjeron se reduktimi i konsumit të sheqerit të shtuar mund të ulë rrezikun e një personi për të zhvilluar gurë në veshka.  Sheqernat e shtuar gjenden në shumë ushqime të përpunuara, dhe veçanërisht në pijet e gazuara me sheqer, pije frutash, karamele, akullore, ëmbëlsira dhe biskota.

Shtrirja e hulumtimit mund të jetë e madhe, pasi vlerësohet se rreth 10% e amerikanëve do të zhvillojnë gurë në veshka në një moment të jetës së tyre.

Nevojiten më shumë kërkime për të thënë përfundimisht nëse sheqeri i shtuar po shkakton gurë në veshka, i tha Health në një email  Shan Yin, MD , autor i studimit dhe doktor i urologjisë në Spitalin e Affiliated të Kolegjit Mjekësor të Sichuan-it të Veriut në Nanchong, Kinë.

Sidoqoftë, studimi mbështet idenë se ekziston një lidhje midis të dyjave.

Gurët në veshka të lidhura me konsumin e shtuar të sheqerit

Shkaku i vërtetë i gurëve në veshka është pak mister dhe nuk ka trajtime të pagabueshme për t’i parandaluar plotësisht ato.

Megjithatë, në përgjithësi, gurët në veshka formohen kur njerëzit marrin “një tepricë të disa mineraleve në urinë që grumbullohen dhe përfundimisht formojnë një gur të kristalizuar”, shpjegoi Friedlander. Jo vetëm që mund të bëhen jashtëzakonisht të dhimbshme, por gjithashtu mund të çojnë në infeksione, ënjtje të veshkave, insuficiencë renale dhe madje edhe sëmundje renale në fazën përfundimtare.

Tashmë janë të njohur disa faktorë rreziku për gurët në veshka – duke përfshirë të qenit mashkull i rritur ose obeziteti, diarreja kronike, dehidratimi, sëmundjet inflamatore të zorrëve, diabeti dhe përdhes.  Ky studim më i ri sugjeron se konsumimi i sheqernave të shtuara mund të jetë gjithashtu me vlerë të shtohet në listë.

Për studimin, Yin dhe kolegët e tij analizuan të dhënat nga më shumë se 28,300 pjesëmarrës në Anketën Kombëtare të Ekzaminimit të Shëndetit dhe Ushqimit (NHANES) , të mbledhura midis 2007 dhe 2018.

Pjesëmarrësit e studimit, të përbërë nga gra dhe burra, ishin të paktën 20 vjeç dhe vetë-raportuan nëse kishin një histori të gurëve në veshka. Studiuesit vlerësuan marrjen ditore të sheqernave të shtuara nga secili pjesëmarrës, bazuar në dy intervista në lidhje me atë që kishin ngrënë së fundmi. (Pjesëmarrësit u pyetën në mënyrë specifike nëse kishin pasur ndonjë shurup, mjaltë, dekstrozë, fruktozë ose sheqer të pastër në 24 orët e fundit).

Nga atje, secili pjesëmarrës mori gjithashtu një rezultat të indeksit të ushqimit të shëndetshëm, duke përmbledhur dietat e tyre, duke parë si përbërësit e dobishëm (frutat, perimet dhe drithërat) ashtu edhe ushqimet potencialisht të dëmshme (drithërat e rafinuara, natriumi, yndyrat e ngopura).

Pas përshtatjes për përshtatjen për disa faktorë si mosha, raca, gjinia dhe sëmundjet shoqëruese klinike si diabeti, studiuesit zbuluan se përqindja e marrjes së energjisë (kalorive) nga sheqernat e shtuara në dietën e një personi lidhej me një prevalencë më të lartë të gurëve në veshka.

Njerëzit që merrnin më shumë se 25% të kalorive totale nga sheqernat e shtuar kishin një rrezik 88% më të lartë për të zhvilluar gurë në veshka sesa njerëzit që merrnin më pak se 5% të kalorive totale nga sheqernat e shtuar.

Studimi tregoi gjithashtu se pjesëmarrësit nga etnitë “të tjera” – si njerëzit vendas amerikanë ose aziatikë – kishin më shumë gjasa të zhvillonin gurë në veshka kur ekspozoheshin ndaj sasive të mëdha të sheqernave të shtuara, krahasuar me amerikanët meksikanë, hispanikët e tjerë, të bardhët johispanikë dhe jo. -Njerëz me ngjyrë hispanike. /Gazeta Shneta/

The post Shmangia e sheqernave të shtuara mund të jetë çelësi për parandalimin e gurëve në veshkar appeared first on Gazeta Shneta.

Lexo artikullin e plotë