Shpërthim i madh në një fabrikë pranë Moskës, të paktën 45 persona të lënduar

1 muaj më parë 2

Reuters raporton se të paktën 45 persona janë plagosur në një shpërthim pranë Moskës, nga shifra e mëparshme prej të paktën 30 personave.

Shpërthimi ndodhi në fabrikën optiko-mekanike Zagorsk në Sergiyev Posad, afër Moskës. Agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass pretendon se sipas shërbimeve të urgjencës shpërthimi ka ndodhur “në zonën e dhomës së bojlerit”.

Megjithatë ka spekulime të rëndësishme, duke përfshirë edhe nga këshilltari politik ukrainas Anton Gerashchenko, se fotografitë dhe filmi që janë shfaqur nga shpërthimi nuk përputhen me shpjegimin zyrtar se mjetet piroteknike kanë marrë flakë.

Regarding the explosion at a factory near Moscow.

Russian media rushed to say that it was pyrotechnics that exploded. But if we look at videos of pyrotechnics exploding, we'll see that the explosion on the plant doesn't look like pyrotechnics.

The factory was used to… pic.twitter.com/aFzgbs0AmV

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) August 9, 2023

/GazetaSinjali/

The post Shpërthim i madh në një fabrikë pranë Moskës, të paktën 45 persona të lënduar appeared first on Sinjali.

Lexo artikullin e plotë