Si mund të rrisni dopaminën?

1 muaj më parë 6

Dopamina është një lajmëtar kimik (neurotransmetues) dhe hormon në trurin tuaj që ndikon në shpërblimin, motivimin, kujtesën, vëmendjen dhe lëvizjet e trupit. Kur dopamina lirohet në sasi të mëdha – si kur ushtroheni ose kur hani diçka të shijshme – krijon ndjenja kënaqësie, gjë që ju motivon të përsërisni sjelljen në mënyrë që të rikrijoni ato ndjesi të ndjeshme.

Anasjelltas, kur trupi juaj ka nivele të ulëta të dopaminës, ju mund të përjetoni ulje të entuziazmit si dhe mungesë motivimi—madje edhe për gjëra që njerëzit e tjerë mund të kënaqin. Edhe pse nivelet tuaja të dopaminës zakonisht rregullohen nga sistemi juaj nervor qendror, ka gjërat që mund të bëni për të rritur nivelet e dopaminës, shkruan Health, transmeton Gazeta Shneta.

Cilat janë simptomat e dopaminës së ulët?

Nivelet e ulëta të dopaminës janë lidhur me një sërë gjendjesh, duke përfshirë sëmundjen e Parkinsonit , sindromën e këmbëve të shqetësuara , çrregullimin e deficitit të vëmendjes dhe depresionin. Kjo do të thotë që vetë simptomat e gjendjes mund të jenë një shenjë se dopamina juaj është e ulët. Disa nga simptomat e mundshme të dopaminës së ulët përfshijnë:

 • Kapsllëk i vazhdueshëm;
 • Dhimbje kronike;
 • Vështirësi në gëlltitje;
 • Pagjumësia dhe çrregullime të tjera të gjumit;
 • Lodhje ose lodhje e tepruar;
 • Vështirësi në vëmendje ose mjegull truri;
 • Lëvizje të pakontrollueshme, dridhje;
 • Tendenca impulsive;
 • Humor i ulët dhe humbja e interesit për aktivitetet.

Si të dini nëse keni dopaminë të ulët

Ndërsa ofruesit e kujdesit shëndetësor nuk kontrollojnë në mënyrë rutinore nivelet tuaja të dopaminës, nivelet mund të maten përmes një testi të urinës. Më rrallë, nivelet e dopaminës mund të maten me një test gjaku. Si testi i urinës ashtu edhe i gjakut matin tre katekolamina, të cilat janë lloje të hormoneve. Dopamina është një, dhe dy të tjerat janë epinefrina (adrenalina) dhe norepinefrina.

Nivelet normale të dopaminës duke përdorur testin e urinës janë 65 deri në 400 mikrogramë (mcg) gjatë një periudhe 24-orëshe. Nivelet normale të dopaminës duke përdorur testin e gjakut janë 0 deri në 30 pikogramë për mililitër. Këto nivele normale mund të ndryshojnë pak nga laboratori në laborator. Një ofrues i kujdesit shëndetësor do të interpretojë rezultatet e testit të katekolaminës për ju dhe do të vendosë nëse nevojitet ndonjë test shtesë.

Megjithatë, këto teste katekolamine bëhen më shpesh për të ndihmuar në diagnostikimin dhe monitorimin e trajtimit për tumoret e rralla.  Nëse një ofrues i kujdesit shëndetësor dyshon për një gjendje që lidhet me dopaminën e ulët, ai do të ndjekë hapat diagnostikues për atë gjendje specifike, të cilat mund të mos përfshijnë një test katekolamine.

Një ofrues i kujdesit shëndetësor mund të masë densitetin e transportuesve të dopaminës, të cilët janë përgjegjës për lëvizjen e dopaminës. Ata e bëjnë këtë duke ju injektuar një substancë radioaktive dhe duke monitoruar se si substanca lidhet me transportuesit.  Vetë testi nuk është një mjet diagnostikues. Përkundrazi, mund të jetë një pjesë e një sërë testesh dhe imazhesh që mund të mbështesin një diagnozë të një gjendjeje që lidhet me dopaminën e ulët, siç është Parkinson.

Mënyrat për të rritur dopaminën

Ka një sërë mënyrash për të rritur nivelet e dopaminës. Në varësi të gjendjes shëndetësore që keni, mund t’ju përshkruhen ilaçe për të trajtuar nivelet tuaja të ulëta të dopaminës. Ekzistojnë gjithashtu ndryshime në dietë dhe në stilin e jetës që mund të bëni për të rritur dopaminën tuaj.

Bëni ndryshime në dietë

Ngrënia e ushqimeve të caktuara mund të jetë një mënyrë efektive për të rritur nivelet e dopaminës. Për shembull, ushqimet e pasura me aminoacide tirozinë janë një shtesë e shkëlqyer në dietën tuaj, veçanërisht pasi trupi juaj ka nevojë për këtë substancë për të prodhuar dopaminë. Ju mund të konsideroni përfshirjen e ushqimeve të mëposhtme me përmbajtje të lartë tirozine në dietën tuaj.

 • Djathë;
 • Soja;
 • Mish viçi;
 • Qengji;
 • Mish derri;
 • Peshku;
 • Pulë;
 • Arra;
 • Vezët;
 • Qumështore;
 • Drithërat e plota.

Fasulet – veçanërisht fasulet fava dhe fasulet kadife – janë treguar gjithashtu të kenë një ndikim pozitiv në nivelet e dopaminës. Këto fasule përmbajnë natyrshëm L-dopa, e cila është një pararendëse e dopaminës. Hulumtimet tregojnë se për njerëzit me sëmundje të mungesës së dopaminës si sëmundja e Parkinsonit, ngrënia e fasuleve që përmbajnë L-dopa mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të dopaminës.

Ndërkohë, bananet, delli dhe avokado janë burime natyrale të vetë dopaminës.

Merrni parasysh marrjen e suplementeve

Ndërsa lidhja midis suplementeve dhe niveleve të dopaminës është ende duke u studiuar, disa kërkime paraprake sugjerojnë se marrja e suplementeve të caktuara mund të rrisë nivelet tuaja të dopaminës. Për shembull, një studim në vitin 2019 i fëmijëve me çrregullim të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD) zbuloi se plotësimi i vitaminës D3 çdo ditë rrit nivelet e dopaminës.

Ekzistojnë gjithashtu kërkime që tregojnë se suplementet si kurkumina, ekstrakti i rigonit dhe çaji jeshil kanë qenë të lidhura me rritjen e niveleve të dopaminës.

Ndërkohë, disa vitamina dhe minerale nevojiten për të bërë dopaminën. Disa prej tyre përfshijnë niacinë, folate dhe vitaminë B6.

Para se të merrni ndonjë suplement, bisedoni me një ofrues të kujdesit shëndetësor. Suplementet mund të ndërveprojnë me suplemente të tjera që mund të merrni , si dhe me ilaçe ose kushte. Një ofrues mund të këshillojë nëse suplementi që dëshironi të merrni është i sigurt për ju.

Merrni më shumë aktivitet fizik

Ushtrimi i vazhdueshëm mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe funksionin tuaj njohës. Shumë nga këto përfitime janë rezultat i dopaminës, e cila lirohet kur lëvizni trupin tuaj. Për shembull, një studim tre mujor zbuloi se kryerja e një ore joga gjashtë ditë në javë rriti nivelet e dopaminës.

Angazhohuni në Meditim

Meditimi njihet për ndikimin e tij pozitiv në shëndetin fizik dhe mendor . Për më tepër, hulumtimet tregojnë se angazhimi në meditimin e fokusuar të vëmendjes, ku mësoni të ruani fokusin dhe vëmendjen pavarësisht nga shpërqendrimet rreth jush, mund të ndihmojë në rritjen e niveleve tuaja të dopaminës. Në fakt, studimet e neuroimazhit tregojnë se striatumi juaj, një pjesë thelbësore e sistemit të dopaminës në tru, aktivizohet gjatë meditimit. Si i tillë, besohet se meditimi mund të nxisë prodhimin e dopaminës.

Shoqërohuni me të tjerët

Kur ndërveproni me njerëz të tjerë, ju nxitni lirimin e dopaminës në trurin tuaj. Ndërveprimi social mund të shkaktojë lirimin e oksitocinës në të gjithë trupin tuaj. Ky kimikat për t’u ndjerë mirë, nga ana tjetër, stimulon lirimin e dopaminës në tru.

Bëjeni gjumin prioritet

Megjithëse dopamina zakonisht lidhet me të qenit vigjilent dhe aktiv, ka studime që sugjerojnë se të qenit vigjilent për një kohë të gjatë mund të zbrazë rezervat tuaja të dopaminës. Në fakt, një studim zbuloi se kur njerëzit detyrohen të qëndrojnë zgjuar, disponueshmëria e receptorëve të dopaminës në trurin e tyre zvogëlohet në mënyrë dramatike deri në mëngjes.

Gjumi i rregullt mund t’ju mbajë të ndiheni të çlodhur dhe vigjilent. Gjithashtu mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të dopaminës dhe t’ju ndihmojë të funksiononi më mirë gjatë gjithë ditës.

Merrni pak dritë dielli

Është vërtetuar mirë se drita e diellit – ose mungesa e saj – mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në disponimin tuaj. Më konkretisht, rrezet e diellit mund të luajnë një rol kyç në prodhimin tuaj të dopaminës. Për shembull, një studim i vjetër që përfshinte 68 të rritur zbuloi se ata që merrnin më shumë ekspozim ndaj dritës së diellit kishin sasinë më të madhe të receptorëve të dopaminës në pjesët e shpërblimit dhe lëvizjes së trurit të tyre.

 

Dëgjoni muzikë

Nuk ka asgjë si të dëgjoni një këngë të preferuar ose të zgjidhni një këngë optimiste për të rritur disponimin tuaj. Shumë nga kjo ka të bëjë me faktin se dëgjimi i muzikës rrit aktivitetin në zonat e shpërblimit të trurit tuaj, të cilat janë të pasura me receptorë dopamine.

Po kështu, hulumtimi ka treguar se dëgjimi i muzikës mund t’i ndihmojë njerëzit me sëmundjen e Parkinsonit të përmirësojnë kontrollin e tyre të mirë motorik, veçanërisht për shkak të ndikimit që ka në sistemin tuaj të dopaminës.

Merrni medikamente

Disa ilaçe rrisin nivelin e dopaminës në trurin tuaj. Kjo përfshin Ritlin (metilfenidat), i cili përdoret në menaxhimin e ADHD.

Levodopa, e cila përdoret për të menaxhuar simptomat motorike të Parkinsonit , gjithashtu mund të rrisë dopaminën tuaj. Kur merret në formë pilule, gjaku në zorrën e hollë thith ilaçin. Kur gjaku që përmban Levodopa arrin në tru, ilaçi shndërrohet në dopaminë.

Frenuesit e monoamine oksidazës janë një klasë barnash që mund të përdoren për të trajtuar sëmundjen e Parkinsonit dhe disa lloje të depresionit. Ilaçet shpërbëjnë dopaminën në tru, duke rritur nivelet dhe duke e bërë substancën më të disponueshme.

Agonistët dopaminergjikë, të tillë si Requip (ropinirole) dhe Mirapex (pramipexole), që përdoren për të trajtuar sëmundjen e Parkinsonit dhe sindromën e këmbëve të shqetësuara, në fakt nuk rrisin nivelet e dopaminës, por në vend të kësaj veprojnë në një mënyrë që mashtrojnë trupin të mendojë se ka dopaminën që ajo ka. nevojave. Ilaçet e bëjnë këtë duke imituar efektet e dopaminës./Gazeta Shneta/

The post Si mund të rrisni dopaminën? appeared first on Gazeta Shneta.

Lexo artikullin e plotë