VIDEO| Shpërthen fabrika në afërsi të Moskës, shtullungat e tymit pushtojnë qiellin

1 muaj më parë 5

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur një fabrikë në Sergiev Posad, një qytezë e vogël në verilindje të Moskës.

Si pasojë e shpërthimit shtullunga të mëdha tymi kanë pushtuar zonën, si dhe janë thyer xhamat e banesave aty pranë.

Në fabrikë raportohet se prodhoheshin pajisje mjekësore, por edhe pajisje optike për forcat e sigurisë ruse.

Autoritetet bëjnë me dije se numri i personave të lënduar ka shkuar në 31.

“Të paktën 19 persona u dërguan në spital dhe 3 u transferuan në njësitë e kujdesit intensiv me lëndime të rënda’’, tha guvernatori i rajonit të Moskës Andrei Vorobyov .

Ekipet e emergjencës, deri në këto momente nuk kanë dyshime se sulmi mund të jetë organizuar nga Ukraina përmes dronëve pa pilotë.

A huge explosion occured at the Zagorsk optical-mechanical plant in Sergiev Posad, Russia. pic.twitter.com/TgSWwKOB6p

— NOELREPORTS 🇪🇺🇺🇦 (@NOELreports) August 9, 2023

LEXONI GJITHASHTU:

The post VIDEO| Shpërthen fabrika në afërsi të Moskës, shtullungat e tymit pushtojnë qiellin appeared first on Euronews Albania.

Lexo artikullin e plotë